مقایسه املاک

خرید زمین در گیلان

خرید زمین در گیلان

گیلان همیشه ‌سبز

استان گیلان، از استان‌های شمالی ایران است. گیلان دهمین استان پرجمعیت و بیست و هشتمین استان وسیع ایران است.

درباره نام گیلان و معانی واژه گیل، نظرات متفاوتی ابراز شده است.

لغت‌نامه دهخدا، واژه گیلان را برگرفته از «گیل»، به ‌اضافه پسوند مکان «ان»، به معنای محل سکونت گیل‌ها دانسته و افزوده است که صورت این واژه در زبان پهلوی، گِلان (Gelan) و نزد یونانی‌ها گِلای (Gelae) بوده است.

زبان مردم گیلان:

در گیلان سه گروه زبانی ایرانی عمده، یعنی گیلکی، تالشی و رودباری و دو گروه ایرانی دیگر به ‌طور جزئی یعنی تاتی و کردی وجود دارند. زبان‌های دیگر عبارت‌اند از ترکی آذربایجانی و برخی گویشوران کولی‌ها (با منشأ هندی) وجود دارد. حدود سه میلیون نفر گیلکی در گیلان و مازندران به ‌عنوان زبان اول یا دوم صحبت می‌کنند.

مهمترین شهرها:

برای زندگی در گیلان بهتر است با مهم‌ترین شهرهای آن آشنا شوید. کلان‌شهر رشت با داشتن ۴۶ درصد جمعیت کل استان، مرکز و پرجمعیت‌ترین شهر استان گیلان و دوازدهمین شهر پرجمعیت ایران و پرجمعیت‌ترین شهر سه استان ایران در ساحل دریای خزر است.

از دیگر شهرهای پرجمعیت این استان می‌توان به ترتیب به شهرهای بندر انزلی، مهم‌ترین بندر ایرانی در حاشیه دریای خزر، لاهیجان، تالش، لنگرود، رودسر، بندر آستارا، فومن و… اشاره کرد.

در زمینه مهاجرت و زندگی در گیلان باید ذکر کنیم که ۵ شهرستان اول مهاجرپذیر در گیلان به ترتیب رشت، لاهیجان، بندرانزلی، لنگرود و صومعه‌سرا هستند و ۳ شهر پایانی یا مهاجرپذیرترین‌های گیلان نیز به ترتیب رودبار، شفت و فومن هستند.

خرید زمین در گیلان _ زمین ساحلی شمال گیلان

اگر به‌دنبال  خرید زمین در گیلان هستید باید شهرهای انزلی، چمخاله، لاهیجان، رودسر، کیاشهر و زیباکنار را مدنظر داشته باشید.

پیدا کردن زمین ساحلی مرغوب و بدون دردسر در شمال کار راحتی نیست و تعداد بالای گزینه‌هایی که پیش رو دارید شما را بدون شک سردرگم خواهد کرد

. این را از زبان کسی بشنوید که در سواحل شمال بزرگ شده (و البته بارها در دریای شمال غرق شده است!). وسعت زمین‌های کناره دریای خزر در شمال کشور در استان گیلان با استان مازندران فرق می‌کند.

استان گیلان از یک طرف به دریا و از طرف دیگر به جنگل و کمتر کوهستان منتهی می‌شود؛ اما استان مازندران یک طرف دریا و پستی و طرف دیگر کوه و بلندی دارد.

نوع زمین در گیلان با زمین‌های ساحلی مازندران متفاوت است.

در کل در شمال کشور دو نوع زمین ساحلی ماسه‌ای و کوهستانی داریم که هر کدام طرفداران خاص خودش را دارد.

زمین‌های ساحلی استان گیلان جزو مرغوب‌‎ترین زمین‌های ساحلی شمال کشور است که اکثرا ماسه‌ای بوده و به شهرهای بزرگ راه دارد.

بنادر جدید گیلان:

در حال حاضر بزرگترین بندر شمال کشور و سه بندر بزرگ دیگر در سواحل گیلان در شمال کشور در حال احداث هستند که خبر اارزش بالای این زمین‌ها از نظر موقعیت استراتژیک و جغرافیایی دارد.

هنگام خرید زمین در گیلان باید توجه داشته باشید که به فاصله مشخصی از دریا که توسط شهرداری‌ها و سازمان سواحل و بنادر تعیین می‌شود جزو حریم دریا محسوب شده و کسی حق ساخت‌و‌ساز مسکونی و ویلاییی را ندارد.

به تازگی اما برخی شهرداری‌ها مثل  شهرداری رامسر در مازندران و شهرداری چمخاله در گیلان امتیاز احداث مراکز فرهنگی و ورزشی و تفریحی را در محدوده حریم دریا به شرکت‌های عمرانی و انبوه‌سازان می‌دهند که شرایط ویژه‌ای داشته و در مزایده‌های با رقابت سنگین و پیچیده واگذار می‌شوند که اگر اشتباه نکنم مدت امتیاز این واگذاری هم محدود است و مادام‌العمر نیست.

نکات مهم در خرید زمین ساحلی :

. نکته جالب توجه در مورد زمین‌های ساحلی شمال کشور و استان گیلان علاوه بر مرغوبیت بالای زمین‌های این منطقه برای ویلاسازی، تعداد بالای مناطق ساحلی استان گیلان است که از بزرگترین شهرها مثل رشت و انزلی تا شهرهای کوچک مانند لاهیجان و رودسر ساحل و طرح سالمسازی دریا دارند.

نکته نهایی برای خرید زمین در گیلان و به ویژه خرید زمین ساحلی در شمال و استان گیلان داشتن امکان انتخاب بین زمین‌های شهرکی و زمین‌های مستقل است که شرایط متفاوت و مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. امکان خرید قسطی زمین‌های ارزان و حتی گران و در مناطق لاکچری شمال در گیلان هم با توجه به وضعیت کسادی بازار فراهم است که فرصت مناسبی برای خرید زمین ساحلی در شمال با شرایط پرداخت قسطی است.

ارزیابی وضعیت مسکن و ملک در گیلان:

بسیاری از ویلاها و مسکن های اطراف شهر رشت، در سال های اخیر مورد توجه خریداران قرار گرفته است که همین موضوع باعث افزایش قیمت زمین در حومه های شهر و روستاها شده است که تا چند سال قبل کمتر مورد استقبال قرار میگرفتند. به نظر می رسد اگر بدنبال سرمایه گذاری و سودآوری بیشتری هستید، مناطق بکر گیلان را از یاد نبرید.

مسکن در گیلان در سالهای اخیر شاید به نسبت استانهای دیگر، از شرایط رکود حاکم بر بازار مسکن بیشترین ضربه را خورده باشد. نبود نظارت، کمبود مدیریت بازار مسکن و چندین عامل دیگر در این استان باعث شده تا به آن چیزی که گیلان لیاقتش را دارد، نرسیده باشد.

چه راهی برای بهتر شدن وضعیت مسکن در گیلان وجود دارد؟

وضعیتی که بطور کلی بازار مسکن کشور و بخصوص مسکن در گیلان را تحت تاثیر قرار داده است، رکود حاکم بر این بازار است.

دولت در سالهای اخیر تلاش کرده تا با در نظر گرفتن تسهیلاتی اعم از وام های ۸۰ میلیون تومانی به خریداران خانه اولی تا حدودی رکود را کنترل کرده و از این وضعیت نجات دهد.

در ایران مردم بر این باورند که سرمایه گذاری در بخش مسکن بیشترین و بالاترین سوددهی را برایشان خواهد داشت.

با این حال بانک مرکزی اعلام کرده که با کاهش قابل توجه صدور پروانه های ساخت برای ساختمان روبرو شده ایم که وضعیت بد و نابسامان بازار مسکن را نشان می دهد.

زیباترین ساحل توریستی استان گیلان

معرفی

چاف و چمخاله از شهرهای استان گیلان ، در بخش مرکزی شهرستان لنگرود قرار دارند. گفته می‌شود  حدود ۲۷۷ سال پیش زمانی که نادر شاه افشار زمام حکومت را در دست داشت مردمانی از کرمانشاه برای دور بودن از جنگ به خطه‌ای خوش‌آب‌و هوا و باتلاقی‌ پناه بردند که کسی در آنجا‌ زندگی نمی‌کرد. این منطقه همان چمخاله‌ی امروز نام گرفت.
بعد از شهرستان انزلی، دومین قطب توریستی و ساحل فعال در استان گیلان شهر چاف و چمخاله است که همیشه مورد استفاده و توجه گردشگران واقع شده است.
اغلب مردم مهمان‌نواز و خونگرم این خطه به شغل کشاورزی و صیادی مشغول هستند که معروف‌ترین محصول کشاورزی آن‌ها برنج و هندوانه‌ است.
خرید زمین در گیلان
ساحل این شهر یکی از سواحل قدیمی و زیبای گیلان است که قبل از انقلاب ۱۳۵۷ دارای پلاژها و ویلاهای بسیار زیبا و جالبی بود و متاسفانه پس از انقلاب به تدریج از رونق آن کاسته شد.
بهترین جاذبه‌های این شهر نیز  ساحل ماسه‌ای و رودخانه بزرگ چمخاله است.
این رودخانه در بعضی از نقاط به ۶ متر هم می‌سد.
 در زمان های نه چندان دور  این رودخانه محل عبور و مرور کشتی های روسی و ایرانی بوده است.
از دیگر مراکز سیاحتی چمخاله می توان تالاب زیبا با پرندگان گوناگون و سواحل آرام و بکر آن را نام برد.
کنار ساحل زیبای لنگرود طبیعت زیبای لیلا کوه و منطق جنگلی خرما و اطاقور وجود دارد که در ایام نوروز با زیبایی منحصر به فرد خود می تواند تجربه‌ای مثال زدنی را برای گردشگران فراهم کند.
هم اکنون شهر چاف و چمخاله با داشتن پنج هتل و چندین اقامتگاه و مهمان‌پذیر می‌باشد که هر ساله پذیرای بسیار زیادی از مسافران می‌باشد.

مطالب مرتبط

جزیره فلامینگو چمخاله

جزیره فلامینگو چمخاله جزیره فلامینگو چمخاله نام دیگر...

ادامه مطلب

جاذبه های گردشگری چمخاله

جاذبه های گردشگری چمخاله جاذبه های گردشگری چمخاله :  ...

ادامه مطلب

پیوستن به گفتگو

تماس فوری _ املاک زیر قیمت