مقایسه املاک

چگونه در شمال زمین بخریم ؟

چگونه در شمال زمین بخریم ؟

شما در این مقاله از وبسایت گیلان لندز با موارد زیر آشنا می شوید :

نکات خرید زمین – چگونه زمین بخریم – راهنمای خرید زمین – معامله زمین

با رعایت نکات خرید زمین هنگام خرید زمین، زمین ­گیر نشوید!

هدف از خرید زمین از دو حالت خارج نیست:

۱- خرید زمین برای ساخت و سکونت

۲- خرید زمین برای سرمایه ­گذاری و سودآوری در آینده

چگونه زمین بخریم

هدف شما از خرید زمین هرچه که باشد باید مراقب باشید که باعث زمین­ گیر شدنتان نشود. احتمالاً وقتی از تهران به سمت مازندران مسافرت کرده باشید در فاصله حدودی ۵۰ کیلومتری تهران شهر دماوند را دیده­ اید که دارای آب و هوای خنک و کوهستانی است و خیلی­ها از تهران و سایر شهرها در نقاط مختلف آن مثل آبسرد و غیره اقدام به خرید زمین و ساخت ویلا کرده­ اند.

یا اگر به سمت کرج بروید نقاط خوش آب و هوایی وجود دارد که افراد علاقمند به طبیعت و اینگونه مناطق اقدام به خرید زمین و ویلا می­کنند. بعضی­ها هم با آینده­ نگری و تخمین رشد اینگونه مناطق صرفاً اقدام به خرید زمین با هدف فروش آن به قیمت بالاتر در آینده می­کنند.

چگونه زمین بخریم

چگونه زمین بخریم ؟

در جراید و روزنامه­ ها و سایت­ها تبلیغات گسترده و ریز و درشتی را مشاهده می­کنید که مربوط به آگهی فروش این زمین­ها یا ویلاها است و چشم­انداز یک آینده روشن و پررونق و سرمایه­گذاری مطمئنی را برای شما فراهم می­کنند و شما راغب به خرید و سرمایه­ گذاری زمین می­شوید.

صرف­ نظر از راست یا دروغ بودن بعضی این تبلیغات آنچه که از دیدگاه حقوقی مهم است این مسئله است که نباید بدون تحقیق و پرس ­و جو و با تحریک دوستان و آشنایان فوری اقدام به خرید زمین بکنید.

 

زمین جنگلی

نکات خرید زمین : قدم اول

خریدن زمین و ملک آداب و آئین­ خاصی دارد و نیاز به اطلاعات کافی از منطقه، موقعیت زمین، آینده آن، کاربری زمین، موانع قانونی، شناسایی مالک واقعی، کسب اطلاع از شورای محل، پرس­وجو از دهیاری و معتمدین محلی، مذاکره با افراد بومی و همسایگان، و خیلی چیزهای دیگر که تازه باعث می­شود شما قدم اول یعنی تصمیم به خرید زمین بگیرید.

نکات خرید زمین : قدم دوم

در مرحله بعدی نوبت به مذاکره با فروشنده زمین و رسیدن به توافق و نقطه مشترک می­رسد

نکات خرید زمین : قدم سوم

در مرحله سوم به مهمترین قسمت معامله یعنی نوشتن قرارداد یا تنظیم مبایعه ­نامه می­رسید که لازم است در این مرحله یک دستیار حقوقی یا وکیل امور قراردادها را با خود در جلسات مذاکره و عقد قرارداد به همراه داشته باشید.

نتیجه عدم توجه به نکات خرید زمین چیست ؟

عدم توجه به مفاد قرارداد و نکات خردید زمین نتیجه ­ای جز زمین­ گیر کردن شما را در پی ندارد. چرا؟ چون که اگر فروشنده یک فرد شیاد یا کلاهبردار باشد و متوجه بی ­تجربگی شما بشود از شگردها و تکنیک­هایی در قرارداد نویسی استفاده می­کند که نه تنها مدتی بعد از معامله به صورت اتوماتیک قرارداد فسخ می­شود بلکه پول و سرمایه شما نیز در دست اوست و نوعی به تاراج می­رود و تا بخواهید به نتیجه مثبت و پولتان برسید باید صبر ایوب و عمر نوح داشته باشید…!

چگونه زمین بخریم

موارد مهمی که در خرید ملک باید مد نظر داشت :

در مورد  املاکی که با وکالت فروخته می شوند :اگر در خرید ملکی ، شخصی به وکالت از مالک قصد انجام معامله داشته باشد ، باید نکات ذیل را مدنظر داشته باشید .

۱) ملاحظه اصل سند مالکیت

۲)  استعلام از دفترخانه تنظیم کننده سند وکالت در مورداحتمال عزل و‌کیل مرقوم . در مورد وکالت های بلاعزل باید بدانید که تا زمانی که وکیل یا موکل زنده باشند و یا وکالت نامه باطل نشده باشد ، وکالت به قوت خود باقیست . در این خصوص حتما از زنده بودن موکل اطمینان حاصل کنید .

۳ ) توجه به حدود وکالت که در سند وکالت قید شده است .

۴) یکی دیگر از نکاتی که در مورد وکالت قابل توجه است ، اینست که وکالت قابل تفویض به دیگری است . اگر در سند وکالت اختیار تفویض وجود داشته باشد ، یعنی وکیل می تواند با سندی به نام سند تفویض وکالت ، وکالت را به شخص دیگری واگذار کند .

اگر با سند تفویضی برخورد کردید ، از اولین تا آخرین وکیل بررسی کنید تا به سند اصلی وکالت و سند مالکیت منتهی گردد .

 

پس در این مورد دو نکته حائز اهمیت است :

اول اینکه در سند وکالت اولیه حق تفویض قید شده باشد .

ثانیا اگر یکی از وکلا فوت شده باشد ، اقدام وکیل بعدی مشکل خواهد داشت .

پس برای خرید هر نوع زمین یا ملک بی­گدار به آب نزنید و تصمیم احساسی و هیجانی نگیرید و نکات خرید زمین را رعایت کنید. فکر نکنید اگر فلان زمین را نخرید از غافله عقب می­مانید و فقط هم همین زمین مانده و دیگر هیچ ملک دیگری برای خرید پیدا نمی­شود.

یکی دیگر از نکات خرید زمین مشورت با اهل فن می باشد. قطعاً شما انتظار ندارید که در یک مقاله کوتاه همه اصول و تکنیک­ها  و نکات خرید زمین و نوشتن قرارداد را یاد بگیرید چون اگر این طور بود دیگر نیازی به حقوقدان و وکیل نداشتیم پس به جای عجله در خرید زمین و گیر افتادن در دام شیادان بهتر از با اهل فن مشاوره و مذاکره کنید .

خرید زمین از نهاد دولتی

خرید اراضی اشخاص حقوقی و دستگاه های دولتی :

مانند اراضی وزارتخانه ها ، موسسات و شرکت های دولتی نیازمند تشریفات خاصی هستند و مجوزات خاصی را نیاز دارند . بنابراین قبل از انجام این معاملات لازم است اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید .

 • برای معامله زمین های اراضی نیروهای مسلح مجوز ستاد کل نیروهای مسلح لازم است . قبل از خرید از وجود مجوزهای مربوطه اطمینان حاصل کنید و کپی آنها را گرفته و در سابقه ضبط کنید .
 • اراضی مصادره که توسط دادگاه به نفع دستگاه های دولتی مصادره می شوند ، ممکن است در آینده با ادعای مالک سابق مواجه شوند . در هنگام خرید این نوع اموال دقت لازم را داشته باشید و مشکلات احتمالی را هنگام طرح مجوز معامله به هیأت مدیره شرکت یا موسسه گوشزد کنید و با آگاهی از مسائل احتمالی قرارداد ببندید .
 • هنگام خرید اراضی واگذار شده ادارات کشاورزی ، توجه کنید که این اراضی باید دارای سند رسمی باشند . در صورتی که انتقال به نیابت از مالک اولیه توسط هیأت هفت نفره و… صورت گرفته باشد و امضای مالک در سند انتقال نباشد ، باید از توافق قطعی مالک استعلام بگیرید .
 • اگر قصد خرید زمین کشاورزی دارید ، باید از ادارات ادارات کشاروزی، جنگلها و مراتع کشور و… برای انتقال ملک استعلام گرفته و پس از آن قرارداد ببندید و کاربری ملک به طور دقیق احراز گردد . لازم است بدانید که تغییر کاربری این اراضی تابع قانون اصلاح تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها مصوب ۱۳۸۶ می باشد .

راهنمای خرید زمین در شمال

خرید زمین کشاورزی

کجا زمین بخریم

خرید زمین در شمال

 • اگر طرف معامله تان شهرداری است ، باید از شورای اسلامی شهر مجوز بگیرید . در خصوص کاربری نیز توجه به رأی کمیسیون ماده ۵ قانون شورای عالی شهر سازی و معماری لازم است . در این موارد حتماً سند مالکیت رسمی شهرداری ملاحظه و سپس به عقد قرارداد اقدام شود . زیرا احتمال بسیار دارد که املاک واگذار شده بوسیله شهرداری‌ها فاقد سند مالکیت و دارای معارض و حتی فاقد پایان کار و … باشد.
 • در مورد خرید تراکم از شهرداری‌ها لازم است بدانید که میزان تراکم مورد خریداری مبتنی بر پروانه ساختمانی معتبر صادره از شهرداری و با رعایت طرح تفضیلی و کاربری ملک باشد و احداث بنا در مدتی که پروانه ساختمان اعتبار دارد شروع شود .
 • در مورد اراضی که مالکیت آنها با توجه به مواد ۱۴۷ و ۱۴۸ صادر شده ، رعایت مفاد ۵ لازم و ضروری است . زیرا در مواردی اسناد مذکور بوسیله مراجع قضایی به دلیل ادعاهای مطروحه از سوی معارضین ابطال گردیده است.

اراضی با مساحت بالا :

در مورد اراضی که مساحت بیش از ۱۰۰۰ مترمربع دارند، لازم است زمین را جانمائی کرده و با سند مالکیت تطبیق دهید .

املاک در محدوده قانونی شهر :

در مورد املاک و اراضی که در محدوده و حریم قانونی شهرهای هستند ، لازم است از شهرداری استعلام بگیرید و در مورد کاربری آن هم اطمینان حاصل کنید . طرح جامع شهر در ادارات مسکن و شهرسازی و طرح تفضیلی در شهرداری همان شهر مسبوق به سابقه است و قابل استعلام می باشد .

نکات قابل توجه در خرید ملک کلنگی :

amlak shomal
amlak shomal

ابعاد زمین :توجه به ابعاد زمین جهت ساخت و ساز بسیار حائز اهمیت است . به عنوان مثال برای زمینی ۲۰۰ متری ابعاد ۱۰*۲۰ متر مناسب تر از ابعاد ۸*۲۵ متر است . ولی چرا ؟برای زمینی ۲۰۰ متری شما اجازه ساخت ۴ طبقه مسکونی روی پارکینگ یا پیلوت دارید ، به شرطی که بتوانید به تعداد واحدها پارکینگ داشته باشید . این را هم بدانید در منطقه ای همچون پاسداران شما باید به ازای هر واحد مسکونی ، پارکینگ داشته باشید . پارکینگ مزاحم قبول نمی کنند . همچنین شهرداری این منطقه خرید پارکینگ هم ندارد .

بنابراین شما در زمینی به ابعاد ۱۰*۲۰  می توانید تعداد پارکینگ بیشتری نسبت به ابعاد ۸*۲۵ تامین کنید . ابعاد ۱۰*۲۰ حدود ۴ تا ۵ پارکینگ خواهد داشت ، در حالی که ابعاد دیگری تنها ۳ پارکینگ می تواند تامین کند .

شمالی یا جنوبی بودن ملک : یکی دیگر از نکاتی که در هنگام خرید و فروش ملک کلنگی باید مد نظر داشته باشید ، شمالی (در شمال خیابان) یا جنوبی (در جنوب خیابان) بودن ملک است . به نظر شما بهتر است ملکی شمالی باشد یا جنوبی ؟

اگر ملک شمالی باشد ، شما باید در حدود ۶ درصد مساحت زمین را به عنوان نورگیر در نظر بگیرید . یعنی در زمین ۲۰۰ متری شمالی ، ۱۲ متر مربع آن به عنوان نورگیر باید باشد . پس در این زمین در هر طبقه ۱۲ متر متراژ کمتری نسبت به زمین جنوبی خواهید داشت . با توجه به این امر زمین جنوبی متراژ مفید بیشتری از زمین شمالی خواهد داشت .

گیلان لندز سایتی مطمئن در زمینه زمین در شمال کشور می باشد. این سامانه سعی دارد تا شما در زمینه خرید و فروش بدون واسطه و مطمئن زمین راهنمایی نمایید، تا با صرف کمترین وقت و هزینه به مقصود خود برسید.

جهت دریافت پاسخ سوالات خود در زمینه خرید و فروش زمین در شمال  ،ساخت ویلا و …با مشاور ما تماس بفرمایید.

تلفن تماس :۰۹۱۲۲۴۸۰۸۰۲

املاک شمال

مقالات گیلان لندز

 

همه املاک شمال

 

مقالات خرید ویلا در شمال

 

مطالب مرتبط

Skipping the COVID-19 vaccine could cost you sex, Bumble survey warns

Although the company will continue to pursue "higher-risk, high reward" drug candidates such as...

ادامه مطلب

Drugmakers slash prices to be eligible for China's bulk-buy program

Flashpoint Batley: Anti-racism protesters hold rally against... Flair also analysed dozens of open...

ادامه مطلب

Love Island 2021: Islanders prepare to couple up for the first time

The teams' former medic, who is currently facing a fit-to-practise tribunal, paints a stark picture...

ادامه مطلب

یک دیدگاه در “چگونه در شمال زمین بخریم ؟”

 • هادی

  29 ژانویه 2021 در9:46 ب.ظ

  عالی

  پاسخ

پیوستن به گفتگو

تماس فوری _ املاک زیر قیمت